راهنمای تصویری محصولات

 

راهنمای تصویری محصولات و معرفی سیستمها

محصولات و دسته بندی های اصلی در سایت کولرگازی KoolerGazi

 
 
دسته اول - اسپلیت ها (دوتکه ها) : اسپلیت دیواری، اسپلیت ایستاده، اسپلیت سقفی کاستی، اسپلیت سقفی کانالی، اسپلیت زیرسقفی
(Split Units)

اسپلیت به معنای دوتکه می باشد: یعنی سیستمی که دارای دو قسمت بوده یکی قسمت بیرونی یا کندانسور و دیگری قسمت داخلی یا پانل داخلی.

قسمت داخلی اسپلیت ها توسط یک جفت لوله مسی و عایق مجزا به همراه چند رشته کابل برق به قسمت خارجی یا کندانسور متصل می گردد.

انواع اسپلیت یا دو تکه ها: دیواری، ایستاده، سقفی کاستی، سقفی کانالی و زیرسقفی زمینی

کلیه مدل های اسپلیت در دو حالت فقط سرمایش یا سرمایش و گرمایش تولید می شوند و به ریموت کنترل مجهز هستند. همچنین اسپلیت ها می توانند با سیستم اینورتر عرضه شوند.

اسپلیت دیواری

1.اسپلیت دیواری (Wall Mounted Type)
اسپلیت دیواری ( کولرگازی نوع دو تکه که روی دیوار نصب می شود)

از ظرفیت 7000 الی 36000 بی تی یو بر ساعت

فقط سرمایش یا سرمایش گرمایش

کولرهای گازی اسپلیت دیواری( دو تکه ) از دو قسمت اصلی پانل داخلی (اواپراتور) و یونیت خارجی ( کندانسور) تشکیل شده که توسط لوله های مسی عایق شده و کابل این دو قسمت به هم وصل می شود و بسته به مدل و مارک دستگاه تا 45 متر می توان بین دو یونیت لوله کشی کرد.بهترین وسیله سردکننده در منزل قطعا" اسپلیت ها هستند چون ظاهری زیبا و دکوراتیو دارند و امکاناتی نظیر ریموت کنترل، گرمایش کمکی، فیلتر تصفیه هوا، مولد یون منفی، جریان هوای اتوماتیک ( چپ و راست ، بالا و پایین)، رطوبت گیری، تنظیم دقیق دما، تایمر خاموش و روشن، تنظیم سرعت پرتاب باد و ... همچنین امکان نصب کندانسور (کمپرسور)دستگاه در کلیه فضاهای باز ممکن می تواند باشد و صدای تولید شده توسط کمپرسور به داخل نمی آید.

مبرد کولرهای گازی فریون می باشد که رایج ترین آن در ایران فریون R22 بوده اما به دلیل اثرات مخرب زیست محیطی که دارد در بیشتر کشورها از جمله قاره اروپا استفاده از آن ممنوع است و جایگزین آن فریون های R410a و R407C هستند که ترکیب گیاهی دارند و به اصطلاح دوستدارمحیط زیستند.

کمپرسور در کولرهای گازی سه نوع می باشد: روتاری، پیستونی، اسکرال

نوع پیستونی از رده خارج می باشد چون هم پرسروصدا بوده هم پرمصرف، نوع روتاری از ظرفیت 7000 بی تی یو تا 36000 بی تی یو می باشد.کمپرسور اسکرال که پیشرفته ترین نوع کمپرسور ظرفیت بالا است معمولا" در کولرهای 30000 و 36000 بی تی یو کاربرد دارد که کم صدا و پرقدرت و کم مصرف است و بهترین برند آن کوپلند امریکا است.

کلاس آب و هوایی: کولرهای گازی عمدتا" دو نوع دارند، اولی کندانسور و کمپرسور قابلیت کارکرد در دمای محیط معمولی دارند تا حداکثر 43 درجه سانتی گراد و نوع دومی آن حاره ای (تروپیکال) است که قابلیت کارکرد تا دمای 52 درجه سانتی گراد را دارد از جمله مارک اکسون و گودمن

سیستم های اصلی در کولرگازی:

اسپلیت با کمپرسور دورثابت و معمولی: همیشه با حداکثرتوان کارمی کند و مصرف برق بالایی دارد بخصوص در لحظه روشن شدن، حالت گرمایش در سیستم معمولی بصورت کمکی و در زمانی که دمای بیرون حدود 6 یا 7 درجه بالای صفر باشد کارایی دارد و در دمای زیر صفر عملا" فقط برق مصرف می کند و راندمان آن پایین است.

 

اسپلیت با سیستم اینورتر و کمپرسوردور متغییر: اینورتر ها به دلیل تغییر دور کمپرسور در آن مصرف برق کنترل شده و بسته به نیاز شرایط محیطی دور ان کم یا زیاد شده و درنتیجه مصرف برق آن تا 60درصد کمتر می شود و همچنین عملکرد حالت گرمایش در اینورتر بصورت کامل بوده و تا 15درجه زیر صفر کار می کند و گاز مبرد درآن از نوع جدید 410 استفاده می شود.

اسپلیت ایستاده

2.اسپلیت ایستاده
(Stand Type)

از ظرفيت 18000 الي 150000 بي تي يو در ساعت

کولرهای گازی اسپلیت ایستاده که اغلب در ظرفیت های بالا تولید شده و سه فاز می باشند را می توان در محیط هایی نظیر رستوران، تالار، بانک ها، سالنهای بزرگ استفاده کرد چون هم توان سرمایشی بالایی دارند هم پرتاب باد زیادی دارند و تعداد کمی از این مدل برای فضاهای بزرگ مناسب بوده که این امر باعث صرفه جویی انرژی و فضای نصب می گردد.پانل داخلی مدل ایستاده روی زمین قرار می گیرد.نوع کمپرسورمعمولا" اسکرال بوده و فاصله لوله کشی بین پانل داخلی و کندانسور بیشتر از نوع دیواری است، ظرفیت های اصلی عبارتند از48000، 60000، 80000 و 96000 بی تی یو برساعت.

Stand Floor Type Split Units

اسپلیت ایستاده سرمایش گرمایش با کنترل دستی

برق سه فاز یا تک فاز بسته به مدل، سیستم دو تکه شامل پانل داخلی و یک کندانسور یا یونیت بیرونی

اسپلیت کاستی

3.اسپلیت سقفی کاستی
Cassette Type Split Units
 

از ظرفيت 12000 الي 60000 بي تي يو در ساعت

کولرهای گازی مدل کاستی بسیار زیبا و مناسب جهت فضاهای اداری هستند و می توانند از چهار جهت سرما یا گرمای تولید شده را از سقف به سمت پایین پخش کرده و قسمت اصلی آن در سقف کاذب رفته و از بیرون پانل زیبایی دیده می شود و مجهز به ریموت کنترل دیواری یا دستی هستند.همچنین برای تخلیه آب درین دستگاه، پمپ درین بکار رفته درآن به بهترین شکل این کار را انجام می دهد. هد پمپ آن تا ارتفاع 70 سانتی متر را پوشش می دهد.

اسپلیت داکتی سقفی

(Duct or Concealed Duct)

از ظرفيت 12000 الي 120000 بي تي يو در ساعت (1 الی 10تن تبرید)

 

کولرهای اسپلیت کانالی ( داکتی ) در ظرفیت های بالاتر بیشتر کاربرد داشته و طول لوله کشی بین یونیت داخلی و خارجی بیشتر می تواند باشد و این امکان را به شما می دهد که یونیت داخلی مستقردر سقف کاذب چندین دریچه خروجی داشته و با یکی از آن چند محیط جداگانه را از طریق کانال پوشش داد. همچنین به منظور کاهش مصرف برق ،در زمستان برای تولید گرما یک کویل مسی آبگرم در قسمت خروجی هوا نصب می کنند که با ورود آب گرم به آن گرمای تولید شده به کمک فن هواساز دستگاه به محیط منتقل می شود لذا کمپرسور در زمستان خاموش است.همچنین برای کنترل دستگاه از ریموت دیواری استفاده می شود.

DUCT SPLIT UNIT INVERTER Heat Pump R410a

Ducted Splits (Stand Install or Ceiling Install) , Hot Water Coils

Concealed Duct Split Units

اسپلیت سقفی کانالی سرمایش گرمایش با امکان اضافه کردن کویل آبگرم و ریموت کنترل دیواری

اسپلیت زیرسقفی
5.اسپلیت زیرسقفی یا سقفی زمینی
Ceiling Floor Type Split Units
 

از ظرفيت 18000 الي 60000 بي تي يو در ساعت

 

مناسب برای نصب در اتاق سرور و دیتا سنتر های مخابراتی

کولرهای گازی اسپلیت زیر سقفی یا سقفی زمینی به شما این امکان را داده که یونیت داخلی را روی دیوار یا زیر سقف و یا کمی بالاتر از زمین نصب کنید و از طریق ریموت کنترل دستی فرمان به دستگاه منتقل می شود، بیشتر مناسب برای فضاهایی که سقف کاذب ندارند و امکان نصب دستگاه روی دیوار ممکن نیست.

اسپلیت چند پانله

MULTI PANEL (Indoors) Split Units
 
 

از ظرفیت 18000 الی 60000 بی تی یو

فقط سرد یا سردوگرم

یک اسپلیت با سیستم چند پانله بدان معنا می باشد که یک یونیت خارجی یا کندانسور می تواند بین 2 تا 6 پانل داخلی را به خود متصل کند.

پانل داخلی در مالتی پانل ها معمولا" نوع دیواری است اما در برخی مارک ها چند پانله با یونیت داخلی نوع کاستی و کانالی هم ساخته می شود.

در مدل های دو پانله سیستم مجهز به دو کمپرسور است.

و

در دستگاههای سه پانله معمولا" دو کمپرسور و برخی مارک ها سه کمپرسور استفاده می شود.

اسپلیت چند پانله مناسب برای آپارتمان هایی که فضا برای نصب یونیت خارجی کم دارند و فقط امکان نصب یک یونیت در بالکن یا تراس وجود دارد، و امکان نصب یونیت خارجی در پشت بام وجود ندارد یا فضا کم است.

اسپلیت مرکزی دیجیتال

7.اسپلیت مرکزی دیجیتالی یا وی آر اف/وی آر وی

VRV / VRF Digital Scroll Multi Split Units

ازظرفیت 30000 الی 640000 بی تی یو

فقط سرد یا سردوگرم

با قابلیت نصب تا 64 پانل داخلی به یونیت خارجی

اسپلیتهای مرکزی (وی آر اف) که البته با فن آوری جدید (دیجیتال اسکرال) عرضه و نام گذاری شده اند به شما این امکان را داده که یک یونیت خارجی را به تا 64 یونیت داخلی در مدلهای مختلف وصل کرده، معمولا" دو کمپرسور و حتی بیشتر در آنها قرار دارد و بسته به نیاز مصرف کننده به تعداد یونیت داخلی ظرفیت دستگاه متغییر خواهد بود و می تواند از 10 تا 100 درصد ظرفیت زیر بار رود. 


دامنه کارکرد بین 20 – در زمستان و 52+ در تابستان با کمپرسورفوق حاره ای (تروپیکال) بوده و همیشه فصول رطوبت را ثابت (50 درصد) نگه داشته و مصرف برق آن در حدود 50 الی 70 درصد کمتر و اشغال فضای بیرونی حدود 40 درصد کمتر خواهد بود. 

لازم به ذکر است ظرفیت را تا 135 درصد می توان درنظر گرفت یعنی اگر یک کندانسور 100 هزار بی تی یو داریم می توانیم تا 135 هزار بی تی یو ظرفیت یونیت داخلی داشته باشیم. 

همچنین طول لوله کشی در این مدلها افزایش یافته به طوری که اختلاف ارتفاع بین کندانسور (یونیت خارجی) و پایین ترین یونیت داخلی بین 50 تا 110 متر می تواند باشد و طول لوله کشی از کندانسور تا دورترین یونیت داخلی تا 150 متر در نظر گرفته شده که این خود انقلابی در صنعت تهویه مطبوع مرکزی است.کنترل مجموعه پانلها می تواند با یک کنترل مرکزی یا هرکدام مستقل صورت گیرد و از طریق نرم افزار خاص و کنترل مرکزی می تواند به شبکه اینترنت وصل شود و هدایت گردد. همچنین متراژکل لوله کشی تا 1000متر می تواند باشد.

تعداد 16 یونیت خارجی به صورت مدولار قابل سری شدن داشته که با احتساب 64 پانل داخلی برای هر کدام در مجموع تعداد 1024 یونیت داخلی به هم متصل شده و توسط یک کنترل مرکزی هدایت می شوند.

کندانسور یا همان یونیت خارجی معمولا" ازظرفیت 30000 الی 320000 بی تی یو با گاز22 و از ظرفیت 50000 الی 640000 بی تی یو با گازجدید 410 تولید می گردد در نوع فقط سرمایش یا سرمایش گرمایش.

تعداد کمپرسوردر کندانسور متغییر و بسته به ظرفیت دستگاه است به طور مثال تا ظرفیت 70000 بی تی یو یک کمپرسور و بالاتر از آن بین 2 تا 8 کمپرسوردارند.

 

کولرگازی پنجره ای
 
دسته دوم - پنجره ای
(Window)

کولرهای گازی پنجره ای

مدل پنجره اي از ظرفيت 9000 الي 24000 بي تي يو در ساعت

کولرهای گازی پنجره ای که از سالیان خیلی دور نیز مورد استفاده قرار می گرفته عمدتا" در چهار ظرفیت تولید می شود و ریموت کنترل و کمک گرمایش بعضا"ندارند به استثنای چند سازنده .همچنین به نسبت اسپلیتها پرمصرف تر و راندمان آن پایین تربوده و برای نصب می بایست در پشت پنجره قرار گیرد که این کار باعث شده صدای کمپرسور از داخل شنیده شود و در حال حاضر بیشتر استفاده کارگاهی مانند کانکس ها دارد.

ظرفیت های اصلی در مدل پنجره ای معمولا" 18000 و 24000 بی تی یو می باشد.

نوع گرمایش دار پنجره ای بعضا" تولید می شود.

همچنین برخی سازنده ها دستگاه را به ریموت کنترل دستی مجهز می کنند.

معمولا" به دلیل کاربرد بیشتر مدل پنجره ای در مناطق حاره ای این دستگاهها حاره ای یا تروپیکال نیز ساخته می شوند.

نوع کمپرسور در گذشته نوع پیستونی و در حال حاضر نوع روتاری استفاده می شود.

به دلیل مصرف بالا و عدم امکانات روز و عدم امکان نصب در اغلب ساختمان های امروزی واردات و تولید مدل پنجره ای کم شده و یا دیگر انجام نمی شود.

 
کولرگازی پرتابل
دسته سوم - پرتابل
(Portable)
 
کولرهای گازی پرتابل (قابل حمل)

مدل قابل حمل پرتابل از ظرفيت 7000 الي 15000 بي تي يو در ساعت

کولرهای گازی مدل پرتابل ( قابل حمل ) در چند ظرفیت پائین عمدتا" تولید شده و مجهز به ریموت کنترل بوده و مدلهای گرمایش دار آن عمدتا"برای تولید گرما از هیتربرقی استفاده کرده، این مدل برای فضاهای کوچک اجاره ای یا استفاده موقت حدود 20 الی 30 متر مربع حداکثرکاربرد داشته و چون چرخ دارند قابل حمل هستند و کمپرسور و دیگر قطعات آن نظیرکندانسور و اواپراتور و فن در یک مجموعه جا نمایی شده فقط در حالت سرمایشی گرمای موتور از طریق لوله خرطومی پشت دستگاه به بیرون باید منتقل گردد. در اماکنی که امکان نصب اسپلیت ها یا مدل پنجره ای وجود ندارد گزینه خوبی است.

تحت هیچ شرایطی پرتابل فضای بیشتر از 30 متر را خنک نمی کند پس لطفا برای فضاهای بزرگتر از این تقاضا نفرمایید.

کولرگازی پرتابل به معنای کولر یک تکه بوده که فقط یک لوله خرطومی پلاستیکی پشت آن برای تخلیه گرمای موتور وصل می باشد و بدون نیاز به نصب و لوازم خاصی می باشد.

توجه : کولرگازی ایستاده با پرتابل فرق دارد، کولرگازی ایستاده یک کولر نوع اسپلیت بوده و دارای یونیت خارجی ( کندانسور بیرونی) می باشد.

کولرهای گازی جدید پرتابل ال جی بدون نیاز به نصب با قابلیت حمل آسان  و ظاهری بسیار شیک و زیبا, مناسب برای فضاهای کوچک  طراحی گردیده است. مدلهای پرتابل همچنین دارای عملکرد فوق العاده کم صدا , مجهز به کنترل از راه دور , نمایشگر ال سی دی , فیلتر قابل شستشو , قابلیت تنظیم دور فن و جهت پرتاب باد میباشد. این کولرها در دو ظرفیت 12000 و 15000 عرضه میشوند و مبرد یا گاز دستگاه از نوع مبرد410 جدید می باشد که راندمان بالایی دارد.
 
توجه : کولرهای پرتابل فقط استفاده خانگی و آن هم برای اتاق خواب کاربرد دارد و مناسب برای محیط های اداری و یا اتاق سرور و مراکز مخابراتی نیستند.