پرسش های رایج، بخش دوم

پرسش و پاسخ های رایج در زمینه خرید، فروش و یا تعمیرات کولر گازی

 
بخش دوم
 
 
30 پرسش منظور از نصب رایگان در کولرگازی اسپلیت چیست؟
پاسخ اجرت نصب و دستمزد نصب در تمامی مارک های اسپلیت دیواری و ایستاده رایگان بوده و به این ترتیب است نصاب دستگاه را از کارتن خارج کند و شرایط نصب را فراهم آورده و پانل داخلی را روی دیوار و روی زمین بسته به مدل نصب کرده و کندانسور یا یونیت خارجی را در جای خودنصب و سپس توسط لوله و کابل دو یونیت داخلی و خارجی را متصل کرده و درون لوله ها را وکیوم و سپس شیر گاز را باز و پس از وصل کابل برق به دستگاه آن را روشن و به مشتری آموزش دهد.

کلیه لوازم به کار رفته در هنگام نصب هزینه ای جدا دارد و با خریدار است.

فقط دستمزد و لوازم نصب با نصاب شرکت ها می باشد.

31 پرسش چه لوازمی خارج از نصب رایگان است؟
پاسخ برخی شرکت ها مانند ال جی 5 متر لوله و عایق رایگان همراه دستگاه دارند و برخی شرکت ها مانند اکسون مالزی هیچ گونه لوله رایگانی ندارند.

به طور کلی لوله و عایق اضافه، کابل برق فرمان و رابط بین یونیت خارجی و داخلی، کابل برق اصلی و تغذیه، پایه زمینی یا دیواری برای قرارگیری یونیت خارجی، شارژ گاز اضافه برای زمانی که لوله کشی بیش از 5 متر است، هزینه رفت و آمد نصاب، شلنگ تخلیه آب و پمپ درین آب، داکت کشی در صورت نیاز و غیره به عهده خریدار محترم است

32 پرسش تهیه بالابر و نردبان و یا جرثقیل بر عهده چه شخصی است؟
پاسخ در شرایطی که نصب یونیت خارجی سخت و دشوار بوده و برای نصب آن نیاز به بالابر یا جرثقیل باشد فراهم آوردن آن با مشتری است.

اما نردبان کوچک تا ارتفاع 3 متر را معمولا" نصاب ها دارند ولیکن داشتن آن الزامی برای نصاب نیست.

33 پرسش هزینه برق ماهیانه چقدر است؟
پاسخ پاسخ به این سوال کمی سخت است و تعرفه هر کیلووات برق در بعضی شهرها فرق دارد و مشتری باید به قبض برق خود اعم از تجاری یا مسکونی رجوع کنید و همچنین با کنتور های برق دیجیتال جدید که چند تعرفه هستند سه حالت کم بار، میان بار و اوج بار در قبض برق قابل رویت است و شب ها تعرفه برق گران تر و اوج بار محاسبه می شود.

اما به زبان ساده وات مصرفی بر ساعت کولرگازی که در برچسب کنار دستگاه درج شده را بر مبلغ هر کیلووات ساعت مندرج در قبض برق ضرب کرده تا مصرف هر ساعت به دست آید سپس عدد حاصله را در تعداد ساعت شبانه روز خود ضرب کنید و سپس این عدد را در 30 روز ضرب کرده تا مصرف برق یک ماه یک کولر به دست آید.

34 پرسش هزینه برق مصرفی اسپلیت اینورتر چقدر است؟
پاسخ پرسش بالا مربوط به کولرگازی معمولی و با کمپرسور دور ثابت بود.

اما محاسبه مصرف برق اسپلیت اینورتر که دارای کمپرسور دور متغییر بوده سخت است، چون اینورتر همیشه با یک ظرفیت کار نمی کند و در نتیجه میزان برق مصرفی در هر لحظه فرق دارد. اما به طور کلی اینورتر های به نسبت کولرهای معمولی 50 تا 60 درصد کم مصرف ترند. و تمام محاسبات ظرفیت و مصرف برق دستگاه ها در شرایط آزمایشگاه است.

35 پرسش چه مارکی و مدلی بخرم؟
پاسخ توصیه ما این است که مارکی خریداری کنید که خدمات خوب و گسترده ای دارد و سپس به کیفیت و ظاهر و مسائل دیگر توجه کنید. برای اطلاع از قیمت ها و مشخصات هر مارک به صفحه مارک و برند ها در فهرست اصلی سایت رجوع کرده و روی مارک مورد نظر خود کلیک کنید و با فروشنده آن تماس گرفته و اطلاعات بیشتر را از ایشان بخواهید...
36 پرسش استفاده از کلید یا فیوز مینیاتوری الزامی است؟
پاسخ بله، بسته به ظرفیت و مدل کولر باید فیوز مینیاتوری مناسب با توجه به آمپر دستگاه نصب کرد و اگر در فضای بیرون مانند بالکن این کار انجام می دهید از قاب محافظ برای فیوز استفاده کنید.
37 پرسش محافظ برق در نصب دستگاه تاثیر دارد؟
پاسخ بله، اگر محافظ برق درست انتخاب شود بهتر است و توصیه شده سر راه کولر نصب شود و حتی دیگر به فیوز مینیاتوری نیازی نیست. برای انتخاب بهتر محافظ برق به موارد زیر توجه کنید:

محافظ به ولتمتر دیجیتال مجهز بوده که ولتاژ برق را نشان دهد، محافظ دارای کلید قطع و وصل دستی باشد، محافظ دارای زمان تاخیری باشد، محافظ کولر باید تا 30 آمپر جریان کار کند. محافظ حتما" دارای ترمینال ورودی و خروجی برای اتصال کابل برق باشد و اینکه محافظ های دوشاخه ای اصولی و مناسب نیستند.

38 پرسش کولرهای گازی ای که از مبادی غیر رسمی و قاچاق به کشور وارد می شوند چه فرقی با کولرهای قانونی دارند؟
پاسخ نخست اینکه خرید کالای غیرقانونی وارد شده جرم بوده و پسندیده افراد با شخصیت نیست.

دوم اینکه این کولرها به دلیل غیرقانونی وارد شدن، تقلبی بوده و بسته بندی آنها و لوگوی درج شده و حتی برچسب آنها جعلی و تقلبی است.

بروی کارتن و بدنه دستگاه ها برچسب اینورتر و برچسب انرژی A و همین طور مارک های معروف زده شده و حتی ظرفیت ها عمدتا" واقعی نیست و مشتری بعد از خرید و استفاده متوجه این موضوع خواهد شد.

و اینکه مبرد و گاز آنها نوع مخرب 22 بوده و مانند کولرهای قانونی و اصلی گاز 410 نیست

39 پرسش بهترین موقع برای خرید کولرگازی چه زمانی است؟
پاسخ بهتر است کولرگازی در شش ماهه دوم سال خرید شود که قیمت نسبت به سال بعد آن مناسب تر بوده و به دلیل حجم کار کمتر شرکت ها، نصاب ها زودتر مراجعه کرده و با کیفیت بهتر نصب را انجام می دهند.

در شش ماه اول سال ماه های فروردین و اردیبهشت و شهریور تراکم کار کمتر و کیفیت کار نصابان بهتر است اما ماه های خرداد و تیر و مرداد ماه به دلیل فروش و نصب زیاد، کیفیت کار نصاب به دلیل مشغله کاری طبیعتا" پایین تر است

40 پرسش زمان نصب پس از خرید کولرگازی چقدر است؟
پاسخ در ماه های معمولی که در بالا گفته شد زمان استاندارد نصب از لحظه تحویل دستگاه و تماس مشتری با واحد نصب حداکثر 3 روز می باشد.

اما در ماه های خرداد، تیر و مرداد زمان نصب ممکن است تا 7 روز به طول بیانجامد...

41 پرسش فاصله بین پانل داخلی و یونیت خارجی چقدر می تواند باشد؟
پاسخ اسپلیت های 9000 و 12000 بی تی یو را می توان تا حداکثر 15 متر لوله کشی کرد که از این مقدار می توان 7 متر در ارتفاع معادل دو طبقه عمودی کار کرد.

اسپلیت های 18000 بی تی یو حداکثر 15 متر و 7 متر از این مقدار در حالت عمودی، البته برخی مارک ها 18000 شان تا 30 متر طول لوله کشی و تا 15 متر در ارتفاع قابلیت دارند

لوله کشی مجموع اسپلیت های 24000، 30000 و  36000 می تواند تا حداکثر 30 متر باشد که از این مقدار 15 متر آن در حالت عمودی می تواند باشد یا معادل 5 طبقه.

42 پرسش در صورت لوله کشی در ارتفاع چه کار فنی ای باید صورت گیرد؟
پاسخ در صورت لوله کشی در ارتفاعی بیش از 7 متر می بایست یک یا دو تله روغن (اویل تراپ) بسته به متراژ عمودی اجرا کرد.
43 پرسش اسپلیت چند پانله بهتر است یا تک پانله؟
پاسخ پاسخ نسبی است، بدین معنی که اگر مشتری فضای کافی برای نصب یونیت خارجی ( کندانسور و کمپرسور) دارد و می تواند دو یا سه دستگاه را جا دهد خب بهتر است دستگاه تک پانله خرید کند که هم ارزان تر و کم مصرف بوده و کاملا" هر فضا مستقل است.

اما اگر مشتری در آپارتمانی که بالکن ندارد یا دارد ولی کوچک است، در برج و مجتمع های بزرگ سکونت دارد، یا روی نمای ساختمان زیر پنجره امکان نصب ندارد و یا به پشت بام ذسترسی ندارد خب بهترین حالت اسپلیت های چند پانله (مولتی) هستند

44 پرسش آیا کارشناسی و بازدید از محل مشتری به رایگان صورت می گیرد؟
پاسخ کارشناسان سایت کولرگازی در صورت بازدید حضوری محل شما مبلغ 30.000 تومان دریافت خواهند کرد که این مبلغ هزینه رفت و آمد می باشد.

اما برخی همکاران و فروشندگان که وقت بیشتری دارند به رایگان از محل شما بازدید می کنند

45 پرسش پمپ درین کولرگازی چه کاری انجام می دهد؟
پاسخ بعضی مشتریان دوست ندارند آب تخلیه شده از کولرگازی (درین) را به صورت دستی خالی کنند و یک ظرف زیر دستگاه بزارند و با نصب یک پمپ درین کولرگازی زیر دستگاه این کار را به صورت خودکار به پمپ محول می کنند.

پمپ ها ظاهری زیبا و ابعادی کوچک دارند که می توانند به راحتی آب کولر را به بیرون یا سرویس اتوماتیک تخلیه کنند و کم صدا هستند. اطلاعات بیشتر در بخش قطعات و لوازم

46 پرسش ریموت کنترل کولرگازی خود را گم کرده ام چکار کنم؟
پاسخ اگر شرکت خدمات دهنده کولرگازی شما ریموت یدکی ندارد یا گران است می توانید از ریموت کنترل های همه کاره استفاده کنید که قابلیت کار با همه مارک را دارند.
47 پرسش ارتباط پرده هوا با کولرگازی چیست؟
پاسخ در اماکن تجاری و مغازه ها و فروشگاه های پر تردد که مجبور هستند درب ورودی را یکسره باز بزارند، برای اینکه سرما یا گرمای اسپلیت شان به محیط بیرون انتقال پیدا نکند یک پرده هوای مناسب با عرض در ورودی بالای درب نصب می کنند که مانع تبادل هوا بین داخل و خارج فروشگاه است
48 پرسش برق خانه ما تکفاز است آیا می توان کولرگازی نصب کرد؟
پاسخ بله

ساختمان های نوساز و یا با عمر کمتر از 15 سال عمدتا" دارای کنتور برق جدید و دیجیتال با آمپر 25 یا 32 هستند که اصلا" مشکلی برای نصب 1 الی 4 دستگاه کولرگازی ندارند.

اما ساختمان های بالای 15 سال عمر باید روی قبض برق خود را نگاه کنند و اگر 25 یا 32 آمپر نیست اقدام به تعویض کنتور برق توسط اداره برق محل خود نمایند و یا با محدودیت در تعداد و مدل کولرگازی مواجه خواهند شد.

نکته مهم : ساختمان های نوساز برق مورد نیاز کولر را از تابلو برق مستقر در ورودی آپارتمان یا آشپزخانه تامین کنند و ساختمان های قدیمی حتما" برق کولر را از بعد از کنتور برق مستقر در حیاط بگیرند

49 پرسش آیا می توان هم زمان کولرآبی و کولرگازی را باهم روشن کرد؟
پاسخ خیر

کولرگازی رطوبت را گرفته، هوا را تصفیه کرده، و دمای هوای داخل منزل را خنک می کند و می بایست کلیه درب ها و پنجره ها بسته باشند...

اما کولرآبی رطوبت می زند، آلودگی بیرون را به داخل انتقال داده، هوای گرم بیرون را فقط با اندکی خنکی به داخل آورده و حتما در زمان روشن بودن می بایست یک پنجره باز باشد تا هوا خارج شود.

پس هم زمان نمی توان کولر آبی با گازی را روشن کرد!!!

50 پرسش فرق ظرفیت اسمی کولر با ظرفیت واقعی چگونه است؟
پاسخ تمامی مارک و مدل های کولرگازی و حتی کلیه سیستم های تهویه مطبوع و سرمایشی دارای یک ظرفیت اسمی و نامی و یک ظرفیت واقعی می باشند.

به بیان ساده، ظرفیت اسمی کولرگازی با ظرفیت واقعی فرق دارد. به طور مثال وقتی می گوییم یک اسپلیت ظرفیت 36000بی تی یو این احتمال وجود دارد که ظرفیت اصلی آن بین 34000 تا 36000بی تی یو باشد و این موضوع همه ظرفیت ها را شامل شده و اما بعضا" برخی مدل ها و مارک ها ظرفیت اصلی و اسمی شان یکی است.

به طور معمول حدود 5% کمتر یا بیشتر از ظرفیت اسمی دستگاه، ظرفیت اصلی آن می باشد.

لذا توصیه می شود میزان بار برودتی را با توجه به ظرفیت واقعی انتخاب کنید...

 

 

برای مطالعه بخش اول اینجا کلیک کنید